URI ve URL Arasında ki Temel Farklar Nelerdir?

İnternet üzerinde gezinirken en çok karşılaştığımız terimler arasında ‘URL ( Uniform Resource Locator)’ ve ‘URI Uniform Resource Identifier)’ en başta yer almaktadır. Fakat bu iki kavram arasında bulunan farklar genel olarak karmaşıktır ve ikisi birbirine karıştırabilmektedir. URI ve URL arasında ki temel farklara odaklanarak bu kavramlar arasında ki farkların öğrenilebilmesi için rehberlik yapacağız.

URI Nedir?

URI, ‘Uniform Resource Identifier’ kelimesinin kısaltılmış halidir. Temel olarak URI, bir kaynağın benzersiz şekilde tanımlanmasını sağlamış olan bir dizedir. Bir kaynağın URI’ya sahip olması demek bu kaynağı diğerlerinden ayırt edici bir kimlik kazandırmış olmaktadır. URI, genel bir terimdir ve iki alt kategoriden oluşturmaktadır. Alt kategorileri: URL ve URN’dir.

URL Nedir?

URL, ‘Uniform Resource Locator’ kelimesinin kısaltılmış halidir. URL, bir kaynağın konumunu belirtmektedir. Pratikte, genel olarak URL bir kaynağın nerede bulunabileceğini belirten web sitelerini ifade etmektedir. Kısacası, bir URL bir kaynağın konumunu tanımlıyorken aynı zamanda da bu kaynağa nasıl erişim sağlayabileceğinizi de göstermektedir. Bir URL örneği olarak, “ https:/ www.example.com” adresini gösterebiliriz.

URI ve URL Temel Farkları

  1. Tanım

URI, genel bir terim olmaktadır ve bir kaynağın benzersiz şekilde tanımlanmasını sağlamaktadır.

URL, bir kaynağın konumunu belirten bir türdür ve kaynağa erişim yöntemini içermektedir.

  • Kapsam

URI, URL ve URN’yi içeren geniş bir kategoriye referans vermektedir.

URL, bir kaynağın belirli yerde bulunan konumunu belirtmektedir.

  • Örnekler

URI örneği olarak, “ mailto:info@example.com” elektronik posta adresini gösterebiliriz.

URL örneği olarak ise “ https:/ www.example.com/page olarak bir web adresi gösterebiliriz.

  • Erişim Yöntemi

URI, kaynağın benzersiz kimliğini tanımlamaktadır fakat erişim yöntemi belirtmemektedir.

URL, kaynağa erişim yöntemini ( http, ftp gibi) ve kaynağın bulunduğu yerin adresini de içermektedir.

Yani kısaca özetlemek gerekirse URI ve URL, internet dünyasına olan kaynakları tanımlayabilmek ve erişim sağlayabilmek için kullanılan iki önemli kavramdır. URI, genel bir terimdir, URL ise bir türdür ve aynı zamanda da kaynağın konumunu belirtmektedir. Her iki kavramda bilgi yönetimi, web geliştirme ve internet üzerinde bulunan etkileşimli deneyimler anlamında temel öneme sahiptirler. İnternetle ilgili projelerde çalışanlar ve web uygulamaları üzerinde çalışanlar için bu kavramlar arasında ki farkları anlamak oldukça önemli olmaktadır.

0 Shares:
Önerilenler
Daha Fazla

Magento Nedir?

Ticaretin dijital dünyaya taşınmasıyla birlikte e – ticaret çalışmaları her geçen gün hız kazanıyor. Bu kapsamda firmaların çalışmalarını…
Daha Fazla

Cache Nedir?

Cache genel olarak uygulamaların, tarayıcıların ve web sitelerinin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olmak için geçici veriler toplar. Bu…