Github Nedir ?

Teknoloji ve yazılım dünyasında önceden gerçekleştirilen yeniliklere bakıldığında bireysel çalışmalar daha çok öne çıkmaktaydı. Ancak bu üretim alışkanlığı günümüzde çok farklı durumlara evrildi. Ekip halinde gerçekleştirilen ortak projeler daha fazla tercih ediliyor. Yazılım sektörü içerisinde  de Github, yazılım geliştirme sürecinde ortak işlem yapılmasını sunan web tabanlı barındırma, depolama modeli olarak bilinir. Yazılımda ortak bir iş yapmak belki karmaşık bir durum gibi gözükebilir ancak Github, sahip olduğu özellikler sayesinde bu işlemleri daha kolay hale getirmektedir.

Git Nedir?

En fazla tercih edilen sürüm kontrol sistemi olan Git, diğer sistemlere göre farklı sürüm kontrol özellikleri sunar. Git içerisinde erişim izni alan bir geliştirici, özellik dalları ile yazılım projesi üzerinde kod değişimi yapabilir, buna rağmen bu işlem proje ana dalını etkilemektedir.

Geliştiriciler, Git ile değişiklik geçmişine ulaşabilir, yönetebilir ve kaynak kodu üzerinde de oynamalar yapabilir. Gerçekleştirilen düzenlemeler sonrasında güncellenen kod da hazır ise özel dal işlemi ile ana dal birleştirilir. Bu sayede yazılım geliştirme sırasında aksaklıklar yaşanmaz ve işlemler daha etkili bir şekilde kaydedilir.

Hub Nedir?

Hub, Github servisi için etkileşim sağlayan kısımdır. Yani, Git ile geliştiriciler işlemlerini gerçekleştirir. Ancak burada birden fazla geliştirici olduğu düşünülürse, bunlar arasındaki etkileşimi sağlayan da Hub olmaktadır. Github, web tabanlı bir yazılım geliştirme sistemiyse bunu sağlayan da Hub’tır diyebiliriz.

Kullanıcılar Hub ile birlikte farklı projeleri de takip edebilir, yazılım alanı içerisinde çalışanlarla bağlantılar kurabilirler. Kısacası Hub, yazılım sektörünün sosyal medyası gibi bir özelliktedir.

Github Ne İşe Yarar?

Yazılım sektöründe oldukça popüler olan Github, üç farklı şekilde kullanılabilir. “Github ne işe yarar” konusunda da bunları sıralayabiliriz. Bireysel olarak geliştiriciler bunu kullanabilir. Bunun dışında ekip halinde olan geliştiriciler de projelerini buradan yönetebilir. Şirketler de proje takiplerini bu sistem üzerinden takip edebilir. Hangi anlamda işe yaradığı konusuna genel bir bakış atacak olursak;

 • Bireysel geliştiriciler burada projelerini depolayabilir. Projelerinin tanıtımını yapabilir ve portfolyo oluşturarak iş başvurularını gerçekleştirebilir.
 • Yeni fikirler edinmek için mükemmel bir platformdur. Farklı projeleri inceleme fırsatı bulabilir, geliştiricileri ile temasa geçerek fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.
 • Ekip geliştiricileri için de aynı anda yazılım geliştirme işlemleri yapma fırsatı sunar.
 • Eş zamanlı olarak yapılan işlemler sayesinde projelerin daha kısa sürede bitmesine olanak sağlanır.
 • Ekip işlemlerinde düzenlemelerin çakışmaması adına özellikler mevcuttur. Böylelikle karışıklıklar önlenir.
 • Eğer Github’ı kullanan bir şirketse, yeni geliştiriciler bulabilirler.
 • Bir proje için bu servis aracılığıyla geliştiriciler bulunabilir.
 • Anlaşılmış projeler de bu servis üzerinden takip edilebilir.

Github Nasıl Kullanılır?

İlk başta karmaşık gelse de aslında basit işlemleri içerir. Zaten dijital platformlarda bazı programların kullanımına aşinaysanız burada da aynı mantığın olduğunu görebiliriz. Üyelik, proje oluşturma, projeyi paylaşma vb. işlemler vardır. Tabii üyelik anlamında geniş seçeneklerin olduğu ücretli paketler de vardır. Bunları ihtiyacınıza göre tercih edebilirsiniz. Kullanımında da genel olarak üç adımdan bahsedebiliriz.

 • GitHub’a üye olun: Servisi kullanabilmek adına öncelikle üyeliğinizi tamamlamanız gerekecektir. Ücretsiz bir işlemdir ve tercihe göre sınırsız genel kullanımı ile özel depo seçeneği vardır.
 • Bilgisayarınıza Git’i yükleyin: Geliştirici seçenekleri uygulayabileceğiniz Git’i bilgisayarınıza yükleyin.
 • Github Deposu Oluşturun: Üyelik ve indirme işlemleri sonrasında gereken depo oluşturulmasıdır. Repository olarak adlandırılan github repo nedir, kısmını iyi kavramanız gerekir. Böylelikle projelere başlayabilirsiniz. Bunu da menü üzerinde Repositories > New  işlemlerini izleyin. Sonrasında çalışmanıza ait bir isimle birlikte çalışmanıza ait URL almış olacaksınız. Private kısmında da bu URL’i kimlerin görüntüleyebileceği veya üstünde değişiklikler yapabileceğini belirleyebilirsiniz.
 • Github Dalları/Şubeleri Oluşturun

Github İçin Bilmeniz Gereken Terimler

İşlemlerinizi gerçekleştirirken farklı terimlerle karşılaşabilirsiniz. Projeler ürettikçe veya Hub’ta vakit geçirdikçe, farklı projeler ve geliştiriciler ile temas kurdukça bu terimlere de daha fazla hakim olabilirsiniz.

 • Repository Nedir? (Depo)
  Depo anlamına gelir. Yani, sizin Github üzerindeki projelerinizi kapsar. Size ait bir bölümdür. Buradaki projeleri istediklerinizle paylaşabilirsiniz. Eğer iş arayışında sunmanız gereken bir projeniz varsa bu dosyalarınızı ‘herkese açık’ yapabilirsiniz. Ancak alınmış bir iş ise bunlar ‘gizlilik’ özelliğiyle gerçekleştirilebilir.

 • Branch Nedir? (Dal)
  Projenin farklı dallara erişmesi anlamında branch kullanılır. Oluşturulan branch için başka bir geliştirici atanabilir. O kısmı yönetebilir. Bunu projenin genelinin etkilenmemesi adına yapabilirsiniz. Projenin farklı versiyonları için farklı geliştiriciler bakış açısı sunar. Ancak branch sayesinde ana proje bundan etkilenmez.

 • Github Commit (Gönderiler)
  Yaptığınız kodların çalışmasını Github üzerindeki kopyasına göndermek amaçlı olarak Commit özelliği kullanılır. Kısacası da bulut sistemine gönderilmesi anlamına da gelebilir.

 • Github Çekme İstekleri (Pull Requests) Oluşturma
  Ortak bir yazılım geliştirmede başka kullanıcılar tarafından yapılan değişiklikleri kendinizdeki dosya üzerinde de yansımasını istiyorsanız Pull Requests işlevi kullanılır.

 • Push Oluşturma
  Pull işleminde alınan dosyalar varken burada da yaptığınız çalışmaları diğer kullanıcılara aktarma mevcuttur.

 • Clone (Proje İndirme)
  Github’ta indirilmeye açık olan projeleri bilgisayarınıza indirmek için kullanılır.

 • Fork (Proje Kopyalama)
  Bu işlemi de proje kopyalama olarak düşünebilirsiniz. Başka bir geliştiricinin projesini kopyalayarak üzerinde düzenlemeler gerçekleştirilebilir. Özellikle bu işlem, yazılımda yeni olanlar için çok etkili bir öğrenme aracı olabilir.

 • Ignore
  Commit işlemi kısmında eğer ki dosyalarınızın gönderilmesini istemiyorsanız bu işlev sayesinde bunu yapabilirsiniz.

 • Issues (Sorun)
  Bir sorunla karşılaşıldığında açılan bir işlevsel özelliktir. Proje içindekiler bu durumda konu içerisinde yer alarak gereken işlemleri yapar, sorunlar halledilebilir ve issues kapatılır.

Github Sizi Nasıl Geliştirebilir?

Yazılım sektörü içerisinde yeni ya da eski olun, sürekli kendinizi geliştirmeniz gerekir. Her zaman gelişen bir program veya proje vardır. Ancak özellikle sektörde yeniyseniz Github sayesinizde gelişimizini hızlandırabilirsiniz. Yukarıda sıralı olan özelliklere baktığınızda projeleri kopyalayabilir, üzerinde işlemler yapabilirsiniz. Aynı şekilde projeleri cihazlarınıza da indirebilirsiniz. Bazı kullanıcılar projelerini ‘herkese açık’ tutabilir. Bunları inceleyebilir, Hub kısmında da diğer geliştiriciler ile iletişime geçerek terimsel ve işlemsel dağarcığınızı genişletebilirsiniz.

0 Shares:
Önerilenler